Skip to content

611 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Aug 8, 2007

Property Information

Block271
Lot21.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage4,596
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,900
42%
Improvement Value:$393,000
58%
Total Assessment$681,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,913+7.3%
2024$11,101-24.1%
2023$14,633+2.1%
2022$14,330+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft4,596DeedBook 8304, Page 205Recorded8/23/2007

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 7762, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1941