Skip to content

7200 Jackson StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$915,000
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block271
Lot36.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,072
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,800
39%
Improvement Value:$476,400
61%
Total Assessment$781,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,648+7.3%
2024$12,718-21.3%
2023$16,166+2.1%
2022$15,832+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$915,000

From:

To:

Sq Ft3,072DeedBook 9901, Page 438Recorded5/21/2025

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 7733, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1961