Skip to content

509 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block271
Lot9.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,600
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
50%
Improvement Value:$223,500
50%
Total Assessment$450,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,870+7.3%
2024$7,334-19.4%
2023$9,101+2.1%
2022$8,913+8.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9375, Page 506Recorded1/23/2019

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 8981, Page 226Recorded7/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1941