Skip to content

7512 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 31, 2015

Property Information

Block273
Lot124.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,542
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,300
50%
Improvement Value:$328,400
50%
Total Assessment$656,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,473+7.3%
2024$10,691-4.1%
2023$11,150+2.1%
2022$10,919+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5862, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1921