Skip to content

7401 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Date
Aug 23, 1999

Property Information

Block274
Lot50.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage6,237
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,700
19%
Improvement Value:$921,300
81%
Total Assessment$1,135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,828+7.3%
2024$18,478+21.1%
2023$15,253+2.1%
2022$14,938+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5519, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1920