Skip to content

429 71st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Dec 16, 1988

Property Information

Block275
Lot8.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,559
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,000
54%
Improvement Value:$290,700
46%
Total Assessment$638,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,158+7.3%
2024$10,398+5.2%
2023$9,886+2.1%
2022$9,681+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4069, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1916