Skip to content

425 71st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 30, 2013

Property Information

Block275
Lot9.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,248
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,000
46%
Improvement Value:$414,800
54%
Total Assessment$762,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,326+7.3%
2024$12,418+14.6%
2023$10,840+2.1%
2022$10,616+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 8950, Page 236Recorded12/24/2013

Property Built

Built

Year Built: 1916