Skip to content

417 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 18, 2012

Property Information

Block276
Lot9.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,669
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
45%
Improvement Value:$402,500
55%
Total Assessment$736,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,867+7.3%
2024$11,990+7.5%
2023$11,156+2.1%
2022$10,925+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft3,669DeedBook 8889, Page 704Recorded1/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 1916