Skip to content

419 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2018

Property Information

Block277
Lot28.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2S-B-X
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,970
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,000
47%
Improvement Value:$376,400
53%
Total Assessment$712,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,446+7.3%
2024$11,598-2.1%
2023$11,841+2.1%
2022$11,596+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 4539, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1966