Skip to content

7212 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$2,700,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block277
Lot3.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage11,880
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,000
14%
Improvement Value:$2,463,700
86%
Total Assessment$2,856,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,907+7.3%
2024$46,507+0.6%
2023$46,250+2.1%
2022$45,294+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$2,700,000

From:

To:

Sq Ft11,880DeedBook 9448, Page 134Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$2,260,000

From:

To:

Sq Ft11,880DeedBook 9174, Page 802NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded1/25/2017

Property Sale

Sale
$527,290
DeedBook 4779, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1910