Skip to content

7308 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Dec 28, 2012

Property Information

Block278
Lot47.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,080
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,900
28%
Improvement Value:$362,700
72%
Total Assessment$502,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,780+7.3%
2024$8,182-34.5%
2023$12,484+2.1%
2022$12,226+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 8912, Page 198Recorded5/4/2013

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5219, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1915