Skip to content

409 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$488,000
Last Sale Date
Mar 3, 2006

Property Information

Block278
Lot5.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,398
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,700
56%
Improvement Value:$274,600
44%
Total Assessment$630,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,011+7.3%
2024$10,261+28.2%
2023$8,001+2.1%
2022$7,836+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$488,000
DeedBook 7835, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1931