Skip to content

420 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 2, 2014

Property Information

Block278
Lot50.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-X
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage1,980
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,800
56%
Improvement Value:$252,700
44%
Total Assessment$574,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,037+7.3%
2024$9,353+21.4%
2023$7,703+2.1%
2022$7,543+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 9011, Page 608Recorded12/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1946