Skip to content

425 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2017

Property Information

Block279
Lot12.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,358
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,700
48%
Improvement Value:$365,900
52%
Total Assessment$697,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,187+7.3%
2024$11,357+3.4%
2023$10,980+2.1%
2022$10,753+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$277,000
DeedBook 5761, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1916