Skip to content

7424 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 20, 1992

Property Information

Block279
Lot20.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage3,299
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,500
19%
Improvement Value:$645,800
81%
Total Assessment$798,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,946+7.3%
2024$12,996-11.9%
2023$14,744+2.1%
2022$14,439+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4495, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1915