Skip to content

426 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 24, 2012

Property Information

Block279
Lot32.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,634
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,000
57%
Improvement Value:$294,400
43%
Total Assessment$680,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,887+7.3%
2024$11,077-4.6%
2023$11,612+2.1%
2022$11,372+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,634DeedBook 8846, Page 388Recorded5/1/2012

Property Built

Built

Year Built: 1916