Skip to content

422 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Feb 12, 1986

Property Information

Block280
Lot12.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,454
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,000
52%
Improvement Value:$321,100
48%
Total Assessment$669,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,689-9.4%
2024$12,897+16.0%
2023$11,121+2.1%
2022$10,891+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3520, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1916