Skip to content

7505 Palisade Ave(Unit C0103)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Aug 7, 2024

Property Information

Block280
Lot1
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage500
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
39%
Improvement Value:$124,300
61%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,534+7.3%
2024$3,293-23.2%
2023$4,290+2.1%
2022$4,202+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft500DeedBook 9841, Page 437Recorded8/15/2024

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 9261, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1920