Skip to content

428 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block280
Lot26.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,508
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
45%
Improvement Value:$410,800
55%
Total Assessment$740,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,942+7.3%
2024$12,060+43.5%
2023$8,405+2.1%
2022$8,231+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$795,000

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 9606, Page 995NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/15/2021

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 9058, Page 149NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1916