Skip to content

421 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block281
Lot13.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,619
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,000
61%
Improvement Value:$223,000
39%
Total Assessment$569,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,940+7.3%
2024$9,263+13.5%
2023$8,159+2.1%
2022$7,990+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 9123, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1916