Skip to content

412 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block281
Lot38.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,262
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
64%
Improvement Value:$198,500
36%
Total Assessment$552,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,652+7.3%
2024$8,995-2.0%
2023$9,178+2.1%
2022$8,988+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 7129, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1915