Skip to content

7718 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block282
Lot22.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,060
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,200
27%
Improvement Value:$370,600
73%
Total Assessment$507,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,871+7.3%
2024$8,267-31.4%
2023$12,051+2.1%
2022$11,802+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,060DeedBook 9680, Page 688Recorded7/11/2022

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 7602, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1915