Skip to content

7716 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2004

Property Information

Block282
Lot23.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,060
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,700
23%
Improvement Value:$450,900
77%
Total Assessment$586,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,248+7.3%
2024$9,550-26.2%
2023$12,947+2.1%
2022$12,679+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915