Skip to content

7704 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 26, 2014

Property Information

Block282
Lot27.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,238
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,700
22%
Improvement Value:$467,200
78%
Total Assessment$598,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,463+7.3%
2024$9,750-38.1%
2023$15,739+2.1%
2022$15,413+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 8993, Page 938Recorded9/10/2014

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 7767, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1915