Skip to content

419 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
May 21, 2008

Property Information

Block283
Lot13.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,185
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,400
60%
Improvement Value:$259,400
40%
Total Assessment$648,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,335+7.3%
2024$10,562+8.6%
2023$9,722+2.1%
2022$9,521+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,185DeedBook 8575, Page 311NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/30/2008

Property Sale

SaleMulti
$202,000
DeedBook 4660, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1916