Skip to content

321 79th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Nov 1, 2018

Property Information

Block284
Lot12.02
QualifierC0015
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage733
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,200
50%
Improvement Value:$104,800
50%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,669+7.3%
2024$3,419-24.6%
2023$4,536+2.1%
2022$4,442+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 9358, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1925