Skip to content

321 79th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2010

Property Information

Block284
Lot12.02
QualifierC0029
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage689
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,900
64%
Improvement Value:$56,700
36%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,718-16.0%
2024$3,236+17.2%
2023$2,763+2.1%
2022$2,706+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925