Skip to content

325 79th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Apr 12, 2004

Property Information

Block284
Lot15.02
QualifierC0013
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage647
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,400
51%
Improvement Value:$95,300
49%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,384+7.3%
2024$3,153+66.3%
2023$1,896+2.1%
2022$1,857+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 7270, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1925