Skip to content

325 79th St(Unit C0041)North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block284
Lot15.02
QualifierC0041
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage759
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,900
47%
Improvement Value:$129,500
53%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,270+7.3%
2024$3,979+37.9%
2023$2,886+2.1%
2022$2,826+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft759DeedBook 9767, Page 332NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/28/2023

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft759DeedBook 9702, Page 885Recorded10/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925