Skip to content

325 79th

North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block284
Lot15.02
QualifierC0053
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage647
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,100
51%
Improvement Value:$95,300
49%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,379+7.3%
2024$3,149-19.8%
2023$3,927+2.1%
2022$3,846+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$386,000
Sq Ft647DeedBook 9940, Page 846Recorded11/10/2025

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 9230, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1925