Skip to content

325 79th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 18, 2004

Property Information

Block284
Lot15.02
QualifierC0054
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage668
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,100
51%
Improvement Value:$97,600
49%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,471+7.3%
2024$3,235+15.6%
2023$2,798+2.1%
2022$2,740+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7257, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1925