Skip to content

331 79th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Date
Apr 20, 2007

Property Information

Block284
Lot18.02
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
46%
Improvement Value:$54,000
54%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,848+7.3%
2024$1,722+188.5%
2023$597+2.1%
2022$585+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$3,950,000
DeedBook 8215, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1925