Skip to content

302 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Oct 26, 1988

Property Information

Block285
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,543
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,000
58%
Improvement Value:$238,200
42%
Total Assessment$570,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,711+7.5%
2024$9,033+7.0%
2023$8,442+2.2%
2022$8,262+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3468, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1916