Skip to content

317 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 11, 2011

Property Information

Block285
Lot12.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage4,319
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
42%
Improvement Value:$483,500
58%
Total Assessment$837,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,631+7.3%
2024$13,635+13.1%
2023$12,057+2.1%
2022$11,808+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft4,319DeedBook 8810, Page 782Recorded9/14/2011

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5161, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1941