Skip to content

304 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2005

Property Information

Block285
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,822
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,000
47%
Improvement Value:$394,200
53%
Total Assessment$740,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,931+7.3%
2024$12,050-3.3%
2023$12,461+2.1%
2022$12,203+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916