Skip to content

306 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2012

Property Information

Block285
Lot2.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings5
ZoningR1
Sq Footage3,326
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,000
47%
Improvement Value:$385,400
53%
Total Assessment$731,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+7.3%
2024$11,907+16.7%
2023$10,202+2.1%
2022$9,991+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916