Skip to content

326 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block285
Lot28.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,601
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
61%
Improvement Value:$221,600
39%
Total Assessment$563,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,846+7.3%
2024$9,175+14.8%
2023$7,989+2.1%
2022$7,824+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,601DeedBook 9670, Page 519Recorded5/31/2022

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 7104, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1916