Skip to content

320 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block285
Lot32.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,072
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
62%
Improvement Value:$217,700
38%
Total Assessment$571,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988+7.3%
2024$9,307+6.1%
2023$8,774+2.1%
2022$8,592+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 7591, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1916