Skip to content

317 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block286
Lot14.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,660
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,000
65%
Improvement Value:$183,100
35%
Total Assessment$529,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,243+7.3%
2024$8,614+14.0%
2023$7,556+2.1%
2022$7,400+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916