Skip to content

334 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block286
Lot27.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,268
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
81%
Improvement Value:$80,500
19%
Total Assessment$422,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,381+7.3%
2024$6,878-7.1%
2023$7,404+2.1%
2022$7,251+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 9865, Page 375Recorded12/6/2024

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 9687, Page 765NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1916