Skip to content

335 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$394,900
Last Sale Date
Jul 24, 2015

Property Information

Block287
Lot22.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
59%
Improvement Value:$248,800
41%
Total Assessment$602,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,531+7.3%
2024$9,814+5.1%
2023$9,336+2.1%
2022$9,143+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$394,900

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 9064, Page 506Recorded9/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1916