Skip to content

318 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block287
Lot36.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,012
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,000
46%
Improvement Value:$467,800
54%
Total Assessment$871,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,230+20.6%
2024$12,632-0.6%
2023$12,713+2.1%
2022$12,450+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 9545, Page 481Recorded3/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$542,000
DeedBook 7488, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1916