Skip to content

301 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
May 22, 1996

Property Information

Block289
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,118
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,500
56%
Improvement Value:$168,600
44%
Total Assessment$379,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,623+7.3%
2024$6,172+20.1%
2023$5,139+2.1%
2022$5,033+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5012, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1916