Skip to content

304 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Oct 9, 1985

Property Information

Block289
Lot40.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,916
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
41%
Improvement Value:$513,500
59%
Total Assessment$867,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,155+7.3%
2024$14,123+7.4%
2023$13,152+2.1%
2022$12,880+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3472, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1916