Skip to content

324 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2003

Property Information

Block290
Lot13.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,828
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
42%
Improvement Value:$488,800
58%
Total Assessment$842,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,724+7.3%
2024$13,721+18.5%
2023$11,577+2.1%
2022$11,338+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916