Skip to content

7204 Hudson AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2008

Property Information

Block293
Lot20.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,072
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,700
47%
Improvement Value:$189,500
53%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,293+7.3%
2024$5,864-13.9%
2023$6,807+2.1%
2022$6,666+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 7143, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1911