Skip to content

7327 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 28, 2000

Property Information

Block294
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,525
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,100
25%
Improvement Value:$278,200
75%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,522+7.3%
2024$6,077-23.9%
2023$7,983+2.1%
2022$7,818+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5643, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1920