Skip to content

235 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1993

Last Sale Date
Aug 23, 1994

Property Information

Block295
Lot33.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description3S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,000
40%
Improvement Value:$519,400
60%
Total Assessment$865,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,119+7.3%
2024$14,089-9.4%
2023$15,546+2.1%
2022$15,224+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4767, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1993