Skip to content

7411 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block295
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,994
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,200
20%
Improvement Value:$402,600
80%
Total Assessment$503,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,801+7.3%
2024$8,202-12.1%
2023$9,336+2.1%
2022$9,143+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5564, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1920