Skip to content

234 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Oct 31, 2013

Property Information

Block296
Lot29.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,050
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
53%
Improvement Value:$311,800
47%
Total Assessment$665,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,632+7.3%
2024$10,839+28.6%
2023$8,428+2.1%
2022$8,254+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 8942, Page 656Recorded11/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1911